Jak zwiększyć owocowanie borówki amerykańskiej

jak-zwiekszyc-owocowanie-borowki_2.webp
Co zrobić żeby borówka miała dużo ładnych owoców? Zadbaj o kwasowość ziemi nna poziomie 3,5 - 4,8 pH, wykonaj cięcie pielęgnacyjne, posadź minimum dwie sadzonki borówki amerykańskiej - najlepiej różnych odmian ale z takim samym okresem kwitnienia. Dokładne informacje znajdziesz poniżej.

1. Wybierz 2 lub 3 letnią sadzonkę borówki w doniczce

Najlepiej kupiować 3 lub 2 letnie sadzonki borówki amerykańskiej. Zaczyna owocować w wieku 3 lat więc kupując 3 letnią można spodziewać się owoców w tym samym roku co nasadzenie.
Wybierz sadzonkę w doniczce – dlatego, że może być sadzona od marca do jesieni oraz doniczka zapewnia dobre ukorzenienie co wpływa na szybkość wzrostu rośliny, a to przekłada się na ilość owoców ... zazwyczaj większy krzak ma więcej owoców (zdarzają się jednak wyjątki, o których przeczytasz w punkcie 5)

2. Zakwaś ziemię - borówka potrzebuje pH 3,5 - 4,8

Jeśli ziemia będzie miała mało kwaśny odczyn to borówna nie będzie mogła pobrać z podłoża niezbędnych dla niej mikroelementów przez co będzie miała mniejsze przyrosty oraz trudności z wiązaniem owoców.
Borówka amerykańska preferuje podłoże kwaśne - optymalne mieści się w przedziale od 3,5 do 4,8 pH. Do sprawdzenia pH podłoża możesz uzyć kwasomierza lub paska lakmusowego, który jest dostępny niemal w każdym sklepie ogrodniczym.

Jeśli podłoże jest zbyt zasadowe to możesz je zakwasić torfem, siarczanem amonu, siarką lub gotowymi mieszankami. W naszym sklepie dostępne są gotowe podłoża do borówki oraz torf kwaśny. W przypadku gdy krzak borówki nie jest jeszcze wsadzony to wystarczy miejsce nasadzenia uzupełnić gotowym podłożem do borówek, które zapewni odpowiednią kwasowość oraz przepuszczalność – pamiętaj aby dołek na sadzonkę był większy od doniczki najlepiej o 10-20 cm z każdej strony wtedy borówka będzie miała wystarczająco dużo dobrego podłoża.
Jeśli krzaki borówki już rosną od jakiegoś czasu w twoim ogrodzie ale słabo owocują to sprawdź kolor liści – ich lekko brunatne (czerwone) zabarwienie oznacza, że podłoże jest zbyt zasadowe i musisz je zakwasić.

Zakwaszenie ziemi pod borówkę amerykańską

Można to zrobić siarczanem amonu, siarką lub gotową mieszanką nawozową. Zakwaszanie siarką jest długotrwałe ze względu na jej słabą rozpuszczalność w wodzie co utrudnia przeniknięcie w głąb podłoża. Najlepiej skorzystać z gotowych mieszanek nawozowych, które skutecznie i szybko zakwaszają ziemię i dodatkowo zapewniają niezbędne borówce makro elementy.

Znane są także domowe sposoby zakwaszania ziemi pod borówkę, których nie polecamy ze względu na możliwe uszkodzenie korzeni tj. zakwaszanie octem (przed nasadzeniem podlanie miejsca mieszanką w proporcji ocet:woda 1:8) lub chlebem (tylko na zakwasie żytnim).

Nawożenie borówki wykonuje się na wiosnę i jesienią ale odmiennymi mieszankami!
Wiosną borówkę należy zasilić nawozem trzykrotnie:
1. zaraz po zejściu przymrozków (zazwyczaj luty/marzec)
2. w kwietniu
3. w połowie czerwca
Do nawożenia wiosennego należy użyć mieszanek bogatych w azot, który ma wpływ na wzrost roślin. Ostatnie nawożenie borówki azotem należy wykonać w czerwcu aby został on wykorzystany przez roślinę do jesieni i nie stymulował jej wzrostu podczas jesiennych przymrozków (doprowadzi to do przemarznięcia pędów).

Jesienne nawożenie należy wykonać we wrześniu. Odpowiednie będą mieszanki pozbawione lub zawierające bardzo małe ilości azotu, a dominujące będą potas, fosor oraz magnez, które pomogą borówce przygotować się do zimy.

3. Posadź borówkę na słonecznym stanowisku

Krzak borówki potrzebuje słonecznego stanowiska najlepiej osłoniętego przed wiatrem. Jeśli posadzona jest w miejscu zasłoniętym przez budynki lub inne rośliny można spodziewać się mniej słodkich oraz mniejszych owoców.

4. Podlewaj regularnie - najlepiej wodą deszczową

Borówka amerykańska niezależnie od odmiany ma płytki system korzeniowy i jest podatna na przesuszanie. Dlatego należy ją regularnie podlewać – szczególnie w okresie wiązania i wzrostu owoców. Częstotliwość podlewania należy dostosować do warunków pogodowych. Zazwyczaj borówkę podlewa się 2 razy w tygodniu (z wyjątkiem okresów deszczowych kiedy można pominąć) jednorazowo ilością 10 litrów rośliny młode (małe) do 20-30 litrów w pełni rozwinięte krzewy.

Ważne jest jaką wodą podlewana jest borówka!. Woda z wodociągu zazwyczaj jest zasadowa i może odkwasić ziemię, w której posadzony jest krzak. Dużo lepsza jest deszczówka zebrana po opadzie - ma ona kwaśniejszy odczyn.
Jeśli nawozisz borówkę dedykowanymi dla niej mieszankami, które w swoim składzie zawsze posiadają substancje zakwaszające ziemię to nie musisz obawiać się odkwaszenia ziemi podlewaniem wodą z wodociągu.

5. Przycinaj regularnie borówkę

Właściwe i regularne przycinanie krzaków borówki wpływa pozytywnie na ilość i wielkość owoców.
Młode borówki przycina się dopiero w 4 roku i należy usunąć uszkodzone pędy, które obciążają roślinę, a nie wydają plonu. Świeże pędy można nieco skrócić, o 2-4 oczka. Pamiętaj, że zbyt mocne skrócenie młodych pędów może zmniejszyć owocowanie.
Jeśli posiadasz starszą – kilkuletnią lub zaniedbaną borówkę – to musisz wykonać cięcie odmładzające. W tym celu w lutym należy przyciąć wszystkie pędy tuż nad ziemią, a w czerwcu przeprowadzić cięcie korekcyjne pozostawiając najlepiej rosnące pędy. Uwaga! po takim cięciu przez 2 do 3 sezonów borówka nie będzie owocowała.

6. Posadź minimum dwa krzaki borówki amerykańskiej - najlepiej dwóch różnych odmian

Proces zapylenia borówki ma kluczowe znaczenie w ilości oraz wielkości owoców!

Borówka jest w większości odmian rośliną samopylną i nie wymaga nośnika do przeniesienia pyłku. Nośnikiem może być wiatr, owady, a także ptaki (kolibry). Owoce zawiążą się bez udziału owadów ale … będą mniejsze i będzie ich dużo mniej.

Mniejsze owocowanie borówek amerykańskich może wynikać z pogody jaka była w trakcie kwitnięcia – jeśli było deszczowo to pszczoły nie wyleciały z uli i nie miały swojego udziału w zapyleniu. Warto także spojrzeć na otoczenie, w którym rośnie borówka. Jeśli w okolicy występują rośliny dużo atrakcyjniejsze dla pszczół i kwitnące w tym samym czasie to mogą zmniejszyć dostępną ilość pszczół, które zapylą borówkę.

Kolejnym ważnym elementem wpływającym na obfite owocowanie borówki amerykańskiej jest zapylenie krzyżowe, do którego niezbędne są pszczoły lub trzmiele. Przenoszą one pyłek z jednego krzewu na drugi – zapylenie następuje pyłkiem obcym co znacznie podnosi jakość owocowania. Aby zmaksymalizować wielkość plonu należy posadzić dodatkowy krzak borówki innej odmiany kwitnącej w tym samym czasie. Poniżej przygotowaliśmy tabelę z terminami kwitnienia odmian borówki. Wybierz odmianę, która chcesz mieć w ogrodzie ze względu na smak owoców i dokup do niej jeden krzak innej odmiany kwitnącej w tym samym czasie możesz spodziewać się dużo większego zbioru niż w przypadku pojedynczego krzewu borówki.

Okres kwitnięcia borówek

Sprawdź kiedy kwitną różne odmiany borówki amerykańskiej. Uwaga! Okres kwitnienia nie jest stały i ma na niego wpływ pogoda tj. przymrozki, temperatura, opady, a także miejsce posadzenia borówki - w zacienionych miejscach kwitnienie nastąpi później niż nasłonecznionych.

Odmiana
Oferta
Kwiecień
Maj
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz
 
 
 
 
 
 
 
 
Borówka amerykańska HANNAH's CHOICE Sadzonka 2-letnia
Wysyłamy w ciągu 3-4 dni
Sadzonka Borówki Amerykańskiej
20,00 zł / szt
Borówka Amerykańska Chandler Sadzonki 2 letnie
Wysyłamy w ciągu 3-4 dni
Sadzonka Borówki Amerykańskiej
20,00 zł / szt
Borówka amerykańska DUKE Sadzonka 2-letnia
Wysyłamy w ciągu 3-4 dni
Sadzonka Borówki Amerykańskiej
20,00 zł / szt
Borówka amerykańska EarlyBlue Sadzonka 2-letnia
Wysyłamy w ciągu 3-4 dni
Sadzonka Borówki Amerykańskiej
20,00 zł / szt

© Szkółka Matysiak

Oprogramowanie KQS.store : Realizacja: dotSell reklama sklepów internetowych