Truskawki

W ofercie naszej Szkółki znajdziesz sadzonki truskawek znanych i cenionych odmian oraz nowoczesne i nietypowe odmiany, które zachwycają smakiem. Sadzonki sprzedajemy w doniczkach oraz z gołym korzeniem. Posiadamy odmiany powtarzalne, które owocują od wiosny do jesieni - idealne zarówno do uprawy przemysłowej jak i do ogrodów przydomowych (także na balkony w blokach).

Sadzonki truskawek w naszej Szkółce:

MALINOTRUSKAWKA Malina i Truskawka
Wysyłamy w ciągu 3-4 dni
Sadzonka Malinotruskawki
18,00 zł / szt
Truskawka wisząca w doniczce P9
Wysyłamy w ciągu 3-4 dni
Sadzonki truskawek
7,00 zł / szt
Truskawka GIGANT w doniczce P9
Wysyłamy w ciągu 3-4 dni
Sadzonki truskawek
5,00 zł / szt
Pakiet truskawek owoce przez 5 miesięcy
Wysyłamy w ciągu 3-4 dni
Sadzonki truskawek
40,00 zł / szt
Truskawka Malinowa w doniczce P9
Wysyłamy w ciągu 3-4 dni
Sadzonki truskawek
5,00 zł / szt
Truskawka Pandora w doniczce P9
Wysyłamy w ciągu 3-4 dni
Sadzonki truskawek
5,00 zł / szt
Truskawka biała Ananas Pineberry w doniczce P9
Chwilowy brak
Sadzonki truskawek
5,00 zł / szt
Zestaw truskawek na balkon
Wysyłamy w ciągu 3-4 dni
Sadzonki truskawek
40,00 zł / szt
Truskawka HONEOYE w doniczce P9
Wysyłamy w ciągu 3-4 dni
Sadzonki truskawek
5,00 zł / szt
Truskawki GIGANT flance 10szt
Wysyłamy w ciągu 3-4 dni
Sadzonki truskawek
16,00 zł / szt
Truskawki HONEOYE flance 10szt
Wysyłamy w ciągu 3-4 dni
Sadzonki truskawek
16,00 zł / szt

Truskawki - co to jest i jak je wykorzystać

Wymagania do uprawy:

Truskawki są niskimi bylinami zielnymi, nadającymi się do uprawy w większości ogrodów, zarówno w gruncie jak i w pojemnikach.

Aby uprawa truskawek na działce miała szansę powodzenia, należy przede wszystkim wybrać właściwe stanowisko dla tych roślin. Najlepszy wzrost i owocowanie truskawek uzyskuje się na stanowiskach słonecznych (w cieniu słabiej kwitną i owocują, owoce nie są tak aromatyczne i słodkie) oraz glebach żyznych, zasobnych w próchnicę, dostatecznie przewiewnych, o uregulowanych stosunkach wodnych.
Złe są gleby ciężkie, zlewne i podmokłe. Optymalne pH gleby dla truskawki wynosi od 5,5 do 6,2. Na glebach bardziej kwaśnych i zasadowych truskawki gorzej rosną i owocują.

Dobierając odpowiednie stanowisko uprawy dla truskawki, warto też zwrócić uwagę na rośliny rosnące obok. Nie powinno się uprawiać truskawek koło krzewów malin i jeżyn, a także grządek z ogórkami i warzywami kapustnymi, gdyż rośliny te niekorzystnie wpływają na wzrost truskawki.

Warto natomiast sadzić obok truskawek (np. na obwodzie grządki z truskawkami) czosnek i cebulę, które pomagają chronić truskawki przed szarą pleśnią.

Właściwości zdrowotne truskawek

Owoce truskawek nadają się do spożycia na surowo, a także są doskonałe na mrożonki, dżemy i konfitury.

Zawierają dużo witamin i minerałów a także pektynę, rozpuszczalny w wodzie błonnik, obniżający poziom cholesterolu i neutralizujący substancje toksyczne.

Liczne zalety truskawek powodują, iż warto spróbować uprawy truskawek na działce.

Truskawki cieszą się dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na swój smak i aromat, który doskonale pasuje do deserów, owocowych i wytrawnych sałatek czy orzeźwiających smoothie. Oprócz walorów smakowych, truskawki kryją w sobie całe bogactwo witamin i liczne właściwości upiększające.

Witaminy, minerały i wartości odżywcze w truskawkach

Co kryją w sobie te owoce? 100 g truskawek  i ich wartości odżywcze: 0,6 g białka, 6,2 g węglowodanów, 2,2 g błonnika, 160 mg potasu, 23 mg fosforu, 22 mg wapnia, 12 mg magnezu, 2 mg sodu, 0,7 mg żelaza, 0,1 mg cynku, mangan, 30 mg witaminy A, 0,02 mg witaminy B1, 0,03 mg witaminy B2, 0,4 mg witaminy B3 (PP), 0,06 mg witaminy B6, 60 mg witaminy C, 0,2 mg witaminy E oraz 20 mg kwasu foliowego.

Zastosowanie truskawek ze względu na ich właściwości i wartości odżywcze

Napary z liści truskawek stosowane były w medycynie ludowej już od dawna i służyły leczeniu takich schorzeń, jak: niedokrwistość, kamica żółciowa, szkorbut czy anemia. Współcześnie nauka potwierdziła skuteczność tego specyfiku.

Zewnętrznie stosuje się owoce rozgniecione, a także truskawkowy sok w przypadkach zaniedbanej egzemy, przeciw piegom, plamom i wągrom. Świeże i nagrzane liście przykłada się do ran i wrzodów. Herbatka z liści i kwiatów truskawki wskazana jest przy przeziębieniach.

Prozdrowotne właściwości truskawek

  • Choć wydaje się to nieprawdopodobne, truskawka zawiera więcej witaminy C niż owoce cytrusowe!
  • Ponadto zawiera witaminy z grupy B, w tym witaminę B1 i B2 oraz witaminę PP, która m.in. utrzymuje skórę w dobrej kondycji, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie nerwów i przewodu pokarmowego.
  • W truskawkach znajdziemy również bogactwo soli organicznych, wpływających na poprawę przemiany materii i pektyn, które oczyszczają jelita z resztek pokarmu i korzystnie wpływają na naturalną florę bakteryjną.
  • Zawarty w truskawkach wapń i fosfor wzmacniają kości i zęby oraz poprawiają pracę mięśni, a w połączeniu z magnezem odkwaszają organizm.
  • Owoce te posiadają także właściwości odtruwające i oczyszczające. Dzieje się tak za sprawą bromeliny -  enzymu, który odpowiada za rozkład białka. Poleca się więc truskawki osobom, które mają kłopoty z trawieniem białek lub powinny obniżyć wagę ciała.
  • Ze względu na wysoką zawartość żelaza są również ważnym składnikiem kobiecej diety. Chronią przed anemią, wzmacniają organizm, wpływają korzystnie na cerę i włosy.
  • Truskawki wspomogą także walkę z chorobami reumatycznymi i artretycznymi, obniżą kwasowość moczu i z tego powodu poleca się je przy schorzeniach wątroby, nerek, kamieniach moczowych i żółciowych oraz przy podagrze.
  • Truskawki, cebula i czosnek posiadają w swoim składzie ten sam, wyjątkowo cenny składnik: fitocydy. Są to związki o właściwościach bakteriobójczych, bardzo istotne np. podczas leczenia stanów zapalnych jamy ustnej.
  • Jedzenie truskawek można polecać wszystkim, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Nawet cukrzycy świetnie je znoszą, ponieważ zawierają one łatwo przyswajalne cukry - glukozę i fruktozę.

© Szkółka Matysiak

Oprogramowanie KQS.store : Realizacja: dotSell reklama sklepów internetowych