Rokitnik

W ofercie naszej Szkółki znajdziesz sadzonki rokitnika samopylnego oraz zestawy męski + żeński. Sadzonki są przed wysyłką są przycinane i dobrze zabezpieczane aby po dotarciu do Ciebie były gotowe do wsadzenia w ogrodzie. Rokitnik jest często uprawiany ze względu na szczególną cechę owoców - jest jedyną rośliną, u której podczas gotowania nie ulega rozkładowi witamina C gdyż rokitnik nie posiada enzymu - askorbinazy - rozkładającego tę witaminę.

Sadzonki rokitnika w ofercie:

Rokitnik męski+żeński zestaw 2 szt
Wysyłamy w ciągu 1-2 dni
sadzonka rokitnika
28,00 zł / szt
Rokitnik samopylny w doniczce P9
Wysyłamy w ciągu 1-2 dni
sadzonka rokitnika
20,00 zł / szt
Rokitnik samopylny GK
Chwilowy brak
sadzonka rokitnika GK
12,00 zł / szt
Rokitnik samopylny w doniczce C1,5
Wysyłamy w ciągu 1-2 dni
sadzonka rokitnika
25,00 zł / szt

Rokitnik

Roślina pochodzi z Azji Środkowej oraz Syberii.  Do Europy została sprowadzona przez Aleksandra Wielkiego w IV wieku p.n.e. Ma bardzo wszechstronne zastosowanie począwszy od ozdobnego po zdrowotne.

Wymagania i uprawa

Rokitnik pospolity nie należy do roślin wymagających specjalnych warunków. Rośnie niemal w każdych warunkach od piaszczystych po bagienne i podmokłe. W naturalnym środowisku dziko rosnący rokitnik występuje nad morzem, na skwerach w środkowej części Polski oraz w górach. Wykorzystywany jest do umacniania wydm – posiada duże odrosty korzeniowe, które dobrze spajają podłoże. Rokitnik dorasta do 4-5 metrów wysokości.

Uwaga! Większość odmian jest dwupienna czyli potrzebuje rośliny męskiej oraz żeńskiej. Na 6 roślin żeńskich musi przypadać przynajmniej jedna roślina męska. Zapylenie następuje przez wiatr więc warto męską roślinę umieścić tak aby mogła zapylić pozostałe.

W naszej ofercie posiadamy sadzonki rokitnika samopylnego oraz sadzonki rokitnika męskie i żeńskie w zestawie

Rokitnik pospolity w ogrodzie

Świetnie sprawdzi się jako roślina ozdobna – posiada drobne żółto-pomarańczowe owoce. Wykorzystywany jest także jako nieregularny żywopłot.

Zastosowanie kulinarne

Owoce rokitnika są kwaskowate. Można spożywać je surowe – prosto z gałęzi ale ze względu na kwaskowy smak lepiej wykorzystać je w przetwórstwie. Najczęściej wytwarza się z nich sok, konfitury i dżemy. W naszej ofercie posiadamy także sok z rokitnika, który polecamy. Owoce najlepiej zbierać po pierwszych przymrozkach gdyż nabierają odrobinę słodyczy.

Pamiętaj, że w Polsce rokitnik jest pod częściową ochroną i nie wszędzie wolno zbierać jego owoce (m.in. nad Bałtykiem, w Pieninach).

Rokitnik sadzonka w doniczce 2 letnia

Właściwości prozdrowotne rokitnika

W przypadku rokitnika zarówno owoce jak i liście wykorzystywane są ze względów zdrowotnych.

Owoce rokitnika zawierają, aż 14 witamin w tym witaminę C, A, E, F, K, P oraz z grupy B. Zawiera 18 aminokwasów i aż 22 kwasy tłuszczowe. Posiada także antyoksydanty i lipidy.

W owocach rokitnika jest 3 razy więcej witaminy C niż w czarnej porzeczce!

Z rokitnika wytwarzany jest także olej, który ma zastosowanie w kosmetyce – jest dodatkiem do kremów, mydeł i szamponów.

Z liści przygotowywane są napary i herbaty.

Podsumowując, rokitnik pospolity jest rośliną prostą w uprawie, bardzo dobrze radzącą sobie w Polskich warunkach klimatycznych. Należy pilnować aby przerosty korzeniowe nie były zbyt duże. Owoce i liście posiadają właściwości prozdrowotne.

Zbiór owoców rokitnika

Ze względu na stosunkowo delikatne owoce zbiór rokitnika polega na odcinaniu gałązek wraz z owocami, które po leżakowaniu w chłodni dają się dość łatwo oderwać. W niektórych krajach zbiór rokitnika przeprowadzany jest po przymrozkach gdy owoce zamarzną.
Niewłaściwie przeprowadzony zbiór owoców może doprowadzić do uszkodzenia delikatnych owoców, a to skutkuje zmianą smaku oraz koloru z pomarańczowego na brunatny.

© Szkółka Matysiak

Oprogramowanie KQS.store : Realizacja: dotSell reklama sklepów internetowych