Kiedy sadzić drzewka i krzewy owocowe?

kiedy-sadzic-drzewka-i-krzewy-owo_3.jpg
Wiele lat temu okres sadzenia drzew i krzewów owocowych przypadał tylko na wczesną wiosnę lub jesień. Całe lato było niewykorzystane, a w tym czasie wiele osób spędza urlopy na działce i mogłoby posadzić kilka nowych roślin.

Dzisiaj na pytanie Kiedy sadzić? Można odpowiedzieć: od wiosny do jesieni.

W naszej szkółce roślin owocowych oferujemy sadzonki w dwóch formach: jako goły korzeń oraz w doniczkach.

Sadzonki "goły korzeń"

Tzw. „Goły korzeń” to rośliny uprawiane w gruncie i wykopywane przed sprzedażą. W celu zabezpieczenia delikatnych korzeni i niedopuszczenia do ich wysuszenia zabezpieczamy je „balotem” – umieszczamy je w wilgotnym podłożu i zabezpieczamy materiałem, który utrzymuje wilgoć wewnątrz. Sadzonki w takiej postaci sadzone są wyłącznie wiosną i jesienią kiedy roślina nie jest w okresie wegetacji – jest w stanie spoczynku. Korzenie są przygotowane do zimy i nie pobierają dużej ilości wody oraz składników odżywczych przez co są mało podatne na uszkodzenia, a także przesuszenie. Jest to dobry czas na wykopanie z gruntu i posadzenie w nowym miejscu.

W tej formie sadzonki posiadamy tylko wiosną i jesienią. W okresie letnim nie są dostępne.

Sadzonki w doniczkach

Sadzonki roślin owocowych w doniczkach są najczęściej wybieraną formą ponieważ mogą być sadzone od wczesnej wiosny do jesieni. System korzeniowy do transportu nie jest pozbawiany bryły korzeniowej więc roślina cały czas może pobierać wodę i substancje odżywcze z podłoża.

Podczas sadzenia do gruntu korzenie nie są odsłaniane ponieważ roślinę sadzi się wraz z całym podłożem z doniczki. W naszej opinii jest to najlepsza forma sadzonek z przeznaczeniem przydomowym – najlepiej i najszybciej rośnie.

W przypadku sadzonek roślin owocowych w doniczkach najlepszym okresem sadzenia jest wiosna oraz początek lata (do końca lipca) ponieważ przy zakupie 2, 3 letnich roślin można spodziewać się pierwszych owoców. W maju i czerwcu wysyłamy sadzonki borówki amerykańskiej, świdośliwy czy truskawek z zawiązkami owoców.

Po posadzeniu roślin owocowych wiosną lub latem (najpóźniej do końca sierpnia) można nawieźć je preparatami azotowymi, które pobudzą wzrost roślin. Jeśli zdecydujecie się na sadzenie późnym latem lub jesienią nawożenie preparatami azotowymi jest niewskazane ponieważ rośliny mogą być w fazie wzrostu podczas pierwszych przymrozków, a to doprowadzi do przemarznięcia i uszkodzenia pędów.

© Szkółka Matysiak

Oprogramowanie KQS.store : Realizacja: dotSell reklama sklepów internetowych