Krzew o silnie rozrastających się sztywnych, bezkolcowych pędach, które nie dają odrostów korzeniowych. Po upływie dwóch lat od nasadzenia, pędy te obficie zawiązują owoce. Są one czarnej barwy, połyskujące, średniej wielkości, o cylindrycznym kształcie. Smacznym, jędrnym miąższu oraz kwaskowato-słodkim smaku. Aromatyczny owoc jest gotowy do zbioru od połowy sierpnia i jego zbiór kończy się wraz z nadejściem przymrozków. Idealnie nadaje się na różnego rodzaju przetwory: soki, dżemy oraz jako owoc deserowy. Zawiera cenne składniki uwalniające organizm z toksyn. Do obfitego owocowania potrzebuje odpowiednich warunków w postaci osłoniętego i słonecznego stanowiska. Preferuje żyzne oraz wilgotne podłoża. Jeżyna bezkolcowa daje niezwykle wartościowe owoce, które warto jest mieć w swoim ogrodzie. Uprawa jeżyny bezkolcowej jest znacznie łatwiejsza dzięki braku kolców, które znacznie utrudniają pielęgnację krzewów. Dowiedz się więcej o bezkolcowych odmianach jeżyny. Przeczytaj o prawidłowej uprawie jeżyny bezkolcowej oraz poznaj tajniki przycinania jeżyny, dzięki którym będziesz cieszyć się obfitym plonem. Owoce jeżyny bezkolcowej zawierają bardzo dużo witaminy C i E, a także soli mineralnych. Przetwory z owoców posiadają właściwości oczyszczające, wspomagają układ pokarmowy, regulują metabolizm i pomagają w walce z przeziębieniem.
Uprawa
Chcąc uprawiać jeżynę bezkolcową przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie stanowisko. Jeżyny preferują miejsca nasłonecznione. Ze względu na średnią wrażliwość na mróz warto zapewnić im osłonięte miejsce np. przy ścianie domu, ogrodzeniu czy na pergoli. W regionach gdzie temperatura spada poniżej -15°C zaleca się okrywanie jeżyn na zimę.
Rozpoczynając uprawę jeżyn bezkolcowych należy pamiętać o tym, aby nie sadzić ich na miejscu, gdzie poprzednio hodowano jeżyny lub maliny. Gleba dla uprawy jeżyn bezkolcowych powinna być przepuszczalna i średnio gliniasta, o pH ok. 6,5. Przed zasadzeniem warto dodać do podłoża materię organiczną, np. kompost.
Najlepszy termin sadzenia jeżyny bezkolcowej to późna jesień ale krzewy te przyjmują się dość dobrze także w okresie wiosennym. Dół pod roślinę powinien mieć głębokość i szerokość ok. 45 cm, ponieważ należy dodać do niego dużą ilość dobrze rozłożonego obornika lub kompostu. Odstęp między roślinami powinien wynosić od 2 do 4 m. Podczas uprawy jeżyn bezkolcowych, pamiętajmy aby zapewnić im odpowiednia podporę, do której będzie się przywiązywać długie pędy.
Przycinanie
Przycinanie jeżyny bezkolcowej polega na wycinaniu tuż przy ziemi starych pędów, które zakończyły owocowanie wczesną jesienią. Po czym młode pędy przywiązuje się w miejsce starych. Jeśli pozostałe pędy są za długie, można odpowiednio skrócić ich końce. Wiosną należy usunąć przemarznięte pędy. Odrosty korzeniowe, które pojawiają się z dala od rośliny, należy wyrywać lub odcinać szpadlem.
Właściwości
W tradycyjnej medycynie ludowej sok jeżyn, stosowany był w przeziębieniach, infekcjach oraz w celu wzmocnienia organizmu. Owoce i liście są wykorzystywane do wytwarzania soków, syropów, naparów. Wspomagają one trawienie, zapobiegają zaparciom i biegunkom, działają oczyszczająco na organizm, są pomocne w walce z kaszlem i gorączką. Ze względu na właściwości uspokajające, wskazane są w zaburzeniach nerwowych występujących w okresie przekwitania u kobiet. Soku z dojrzałych jeżyn można używać zewnętrznie do okładów na wypryski i liszaje. Odwary z korzeni (1 łyżeczka rozdrobnionych, suchych korzeni na 1 szklankę wody, pite 3 razy dziennie po 1/2 szklanki) działają moczopędnie. Wywar z liści działa napotnie, stosowany jest w przeziębieniu i anginie. Przynosi też ulgę w przypadku nieżytów górnych dróg oddechowych. Przygotowuje się go z 1 łyżeczki do herbaty suszonych liści i szklanki wody (doprowadzić do zawrzenia i odstawić do naciągnięcia na 15 minut), a pije 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.
Do transportu ścinamy najdłuższe gałązki - dzięki temu po wysadzeniu nie trzeba przycinać krzewu!
Do tego produktu mogą byc przydatne:
© Szkółka Matysiak